Cumartesi, Kasım 25, 2006

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

sabah okula gittim, masamda bir çiçek.. çok hoşuma gitti, okul müdürü bırakmış öğretmenler günümü kutlayarak. okulda bir telaş bir telaş.. veliler öğrenciler öğretmenleri kutlama yarışında. çok hoş bir görüntü yani..

öğrencilerin hazırladığı sunum vardı, onu izledik. ilköğretim okulunda ilk defa bulunduğum için, çocuklar çok hoşuma gidiyor. o kadar saf, o kadar temizler ki.. geçen gün bir kız öğrenci geldi yanıma,
-siz öğretmen misiniz, hangi derslere giriyorsunuz ?
-ben öğretmenim ama emekliyim, burda derslere girmiyorum.
-hımmm peki
sık karşılaştığım bazı öğrencilerle gözlerimizle konuşuyoruz, onlara gözlerimi kırpıyorum, onlar da bana..
bazı öğretmenler anılarını anlattılar. en güzeli de öğretmenler"bir zamanlar biz de çocuktuk" adlı bir bölüm bilgisayarda, ekrana yansıttılar. kırklı yaşları aşan öğretmenleri tanımak mümkün değil. önce; varsa bebeklik, sonra çocukluk, gençlik ve ekranda bir soru işareti.. tahminler yapılıyor, tanımak mümkün değil. en son da şimdiki hali..
-aaaaa ooooo gibi yedi ve sekizinci sınıflardan sesler,
genç öğretmenler hemen tanınıyor. zaten resimler renkli. onları bulmak o kadar zor değil. veliler yiyecekler hazırlamışlar, beni de çağırdılar ama gitmedim, diyette olduğumu söyledim. yine de odama göndermişler, biraz tattım. öğleden sonra da çeşitli kurumlardan gelen ziyaretçiler vardı kutlama amaçlı gelen. hay huyla geçti bugün. evde temizlik vardı, akşam da yerel yönetimin öğretmen ve eşlerine yemeği. evdeki işlerin son düzenlemelerini yaptım ve hazırlandım. filozof yedi gibi geldi ve yemeğe gittik. çok iyi organize edilmiş bir yemekti, 250 ye yakın misafir vardı.
ben pek oynamayı sevmem, sadece dansa kalktık filozofla.. pek güzel eğlendi öğretmenler.

saat gece onbuçuk gibi kalktık, bize 15 km. kadar uzaklıkta başka bir öğr. yemeğine davetliydik. filozofa sürekli telefon geliyo, hadi gelmiyor musunuz diye. gitmeğe karar verdik arkadaşlarla. okul aile birliği hazırlamış yemeği, biraz da orda oturduk saat 12 gibi eve gelebildik. ben bu tür yemeklerden eve dönünce salak gibi oluyorum, hala kulaklarımda müziğin sesi, bir süre kendime gelemiyorum. şimdi biraz kendime gelir gibi oldum da yazmağa karar verdim.

emekli olduğum okulumdan arkadaşlarım aradı, ben de onları.. başka şehirlerdeki arkadaşlarımla konuştum telefonla, iyi oldu onların sesini duydum. mezun öğrencilerim, öğretmen olmuş, yurdun değişik bölgelerinde görev yapan öğrencilerim. sanki bugün bayram..
12 eylülün armağanı ama iyi ki de yapmışlar. bir de öğretmen sorunlarını giderebilseler.

ben bugün yeni birşey öğrendim, 24 kasımın anlamını farklı biliyormuşum. okulda öğrencilerin sunumunda vakıf yöneticisi ve genel müdür irticalen bir konuşma yaptı, çok da hatip kendisi..
öğrencilere sordu, bugün ne olmuştur da öğretmenler gününü kutluyoruz diye. ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi parmak kaldırdı "atatürk ün millet mekteplerini açtığı gün" dedi. meğer, yaşı ilerlemiş halkın da okuma yazmayı öğrenmeleri için millet mektepleri açılmış 24 kasımda. ben, ilkokul çağındaki öğrencilerin okullarını açıldığı tarih diye biliyordum. öğrenmenin yaşı yokmuş arkadaşlar.

artık yatmalıyım, yarın 12 kişilik bir gurubumuz var, onlarla her ay toplanıyoruz, bana gelecekler, dağa götüreceğim onları, artık iki sefer yapılacak evden. mangal yapacağız.. filozof etleri hazırladı, kardeşim tatlı yaptı, fatma hanım da evi temizledi. benden mutlusu var mı.. bugün hava yazdan kalma gibiydi, inşallah yarın da iyi olur. ama yağmur yağarsa da içerde otururuz, bol bol toprak kokusunu içimize çekeriz. belki gökkuşağı da çıkar, kimbilir..

tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarım.

haa bu arada biyonik kedi sana yorum gönderemiyorum. öğretmenler gününü kutlarım.

4 yorum:

Aa! Deli mi ne? dedi ki...

Ama gönderebilmişsin işte canım benim.
Senin de kutlu olsun senin de,seni seviyorum kraliçem,hem de çokkkk.

yalnızlar kraliçesi dedi ki...

ben de seni biyonukimmm..

Asortik Krep dedi ki...

Geç kaldım ama İstanbulda nete giremedim..Öğretmenler Gününüz kutlu olsun :)

yalnızlar kraliçesi dedi ki...

teşekkürler asortik. hoş geldin..