Pazartesi, Eylül 28, 2009

bu güne özgü

dün amcam vefat etti, çocukları geldi değişik illerden ve gömüldü.. 76 yaşındaymış. ...mış diyorum zira çok yakınlığımız yoktu, soğuk ilişkiler..biz de sabah erken davranıp balıkesir e gittik, cenazeye yetişildi..uzun süredir hasta olduğundan beklenen birşeydi ama yine de ölüm.. gerçeğin ta kendisi..yine bütün sülale biraraya gelmiş, erkekler mezarda bizler evdeydik, akrabaları da görmek şansım oldu. babamın büyüğü halam var 86 yaşında ama maşallah çok sağlıklı. baba tarafı uzun yaşıyor zira babaannem 99 yaşında öldü.. halamdan bahsediyordum, kendisi hoş bir insan.. bizi gördüğünde, böylece bayramlarda da bana da gelin diye başladı söze, başka zaman istemezmiş gibi.. dedim ya sıkı fıkı ilişki içinde değiliz.. yabancılar yavaş yavaş dağıldı, yakınlar var.. bana dedi ki "ne zaman emekli olacaksın" oldum dedim.. başını kapat, ayağına çorap da giy, hacca git.. halacığımın dünya görüşü bu kadar işte.. gülümsedim, kırmak istemedim. bi süre sonra "kızdın mı bana "dedi.." yok kızmadım, uyardan ya hala " dedim. onun için insan olmanın erdemi, başını ört, namaz kıl, hacca git.. bu kadarcık işte.. hep dindardı halam.. ama çocukluğumuzda, bahçesinden getirdiği meyvelerden bir tane bile vermezdi bize. saklardı sepetini kuytu köşelere.. yolu babaannemin evinden geçerdi, oralarda saklardı işte.. birtek hediyesi yok bende.. sıkı, cimri.. eh halacığım sen çok yaşa emi..

bayramda annemlere gidemedik, arife günü midilli adasına gittik, bayram sonu da döndük. filozof un iki yıllık vizesi vardı, benim için de bir ay önce kadar tur şirketine vermişti pasaportumu vize için.. tatilde tur olduğunu öğrendik ve niyetlendik..iyi de oldu.. iki gün molivos da, iki gün de midilli de kaldık..

ekonomik krizden, okulda kayıtlar azaldı geçen yıllara göre.. yönetim kurulu toplantısı yapacağız bakalım ne çıkacak..başka yazacaklarım da vardı ama bu günlük bu kadar.. haydi kalın sağlıcakla..

7 yorum:

Asortik Krep dedi ki...

Bir kaç cümlede o kadar güzel özetlemişsin ki..
Özlüyoruz sık sık yazsan keşke birde.

yalnızlar kraliçesi dedi ki...

evet ya asortik, tembelim ben galiba...

Nenoni dedi ki...

Başınız sağolsun.

yalnızlar kraliçesi dedi ki...

sağol nenonimm..

Nimetim dedi ki...

halana çok güldüm ben yalnız kraliçem yahu:)))
emekli olursam bu aklıma gelecek bak:)
amcan icin basiniz sağolsun. Esasen yaşlı insanlar için ölüm en güzeli ama dediğin gibi ille de ölüm işte..

nimet

yalnızlar kraliçesi dedi ki...

evet nimetim ya, onun için hayat, abdest, namaz.. o kadar. yakınlardan biri hastalanmış, şuna ihtiyacı varmış... onu hiç enterese etmez, hep kendi işinde gücünde o... bi de içinden geldiği gibi, hiç süzgeçten geçirmeden bi konu hakkında hüküm verir.. o kişiyi çok yaralasa da o hüküm, benim aklım mı eriyor der... benim allahım var der, geçiştirmeye çalışır.. işte böyle halacığımın halleri..

emekli olunca, halamın düşüncelerinden yararlan lütfen.. telif hakkı istemeyiz ne o, ne de benn.. hahaaaaa...

keremel dedi ki...

Kusura bakmayın ama ben burdaki olayı anlayamadım bana bunları açıklayacak birsi var mı?
keremel@hotmail.com